Liigu otse sisu juurde
22. märts - 20. apr.

Õie Holmi isikunäitus “Maskeraad”: Palju Enamat Kui Pelgalt Visuaalne Kogemus

18:00 - 20:00

Tartu linn | Galerii Pallas

  • näitus/muuseum

Tasuta

Info

Olete oodatud kogema midagi enamat kui tavaline kunstinäitus. See pole lihtsalt esteetiline kogemus; see on emotsionaalne ja psühholoogiline uurimus, mis käsitleb ärevust, eneseväljendust ja isegi surelikkust.

Näituse “Maskeraad” idee sündis autoril soovist üle saada enda sotsiaalsest ärevusest. Üheks ärevuse sümptomiks oli hirm inimestele silma vaadata. Autor mõtestab selle enda jaoks lahti nii: “Ma olen vist oma hirmust nüüdseks üle saanud. Inimestele silma vaadates ja näojooni jälgides sain aru, kuidas iga väiksemgi pilk või näol esinev vormiline eripära võib öelda, mis inimesega on tegemist või mida ta parasjagu mõtleb.”

Maskide kandmine annab vabaduse olla keegi teine. Kunsti tegemine annab võimaluse kunstnikul öelda seda, mida on raske sõnadega väljendada. Inimeste tahe varjata enda sisemaailma, võib kaasa tuua oma alter ego leiutamise või päris elus karnevalimaskiga ringikäimise.

Näitusega süvitsi minnes tekkisid küsimused autoril ka iseendale:”Kes ma olen ja olin? Mis mured mul on? Kes ma siin teatri etenduses nimega “elu” olla tahaksin? Mis müstiline elukas minus peitub?”

Näituse “Maskeraad” ajendiks oli ansambli Winny Puhh kontsertetendus, “Kuuse lõhna täis on tuba”. -valmisid fantaasiarikkad maskid ansambli liikmetele, idee sai aga tiivad ning otsus selle teemaga edasi minna tuli loomuliku jätkuna. “Edasi ma lähen aga surelikud oleme me kõik.” Seda tuletas autorile meelde tema isa surm. Näitusel on eksponeeritud maskid ja skulptuurid, mis kujutavad ühel või teisel moel inimese nägu ja tegelevad eluliste küsimustega. Üheks maskiks on ka autori kadunud isa surimask.

“Tahan vangistada kõikvõimalikke fantaasiakilde ja emotsioone maskidesse ning skulptuuridesse, et vaimu- ja muinasjutumaailmade pettekujutelmadele konkreetset vormi andes saaks oma ja inimkonna hirmudele näkku vaadata ja neid lõpuks ületada.” – Õie Holm

Õie Holmi isikunäitus “Maskeraad” kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammi.

Ligipääsetavus

  • osaliselt ligipääsetav kuulmispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav intellektipuudega inimestele

Korraldaja

Galerii Pallas

Asukoht

Riia 11, Tartu, Tartu maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki