Liigu otse sisu juurde
4. apr. - 8. sept.

Näitus „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood…“

10:00 - 18:00

Tartu linn | Eesti Rahva Muuseum

  • näitus/muuseum
Piletikassas (kohapeal) 0 - 7 €

https://www.erm.ee/et/naitused/piletiinfo

Info

Aprillis 2024 avaneb ERMi vahetuvate näituste saalis rahvusvaheline sürrealisminäitus, mis tähistab Sürrealismi manifesti 100. aastapäeva.

Sürrealism on 20. sajandi kunsti ja kirjanduse vool, milles on olulisel kohal ebareaalsus, unenäod, hallutsinatsioonid, patoloogilised seisundid ja alateadvuse saladused. Selles vaimus loodud reaalsust painutavad teosed mõjuvad kummastavalt ja intrigeerivalt, pakuvad lahtimõtestamise naudingut ning avardavad fantaasiahoristonti.

Ühe kunstiajaloo kõige põnevama ning lummavama liikumise fookus sellel näitusel on eesti ja tšehhi sürrealismi dialoogil. Nimelt oli Praha möödunud sajandil Pariisi kõrval teine oluline sürrealismi keskus. Tihedalt käidi läbi ka Pariisi koolkonnaga ning sürrealismiga tegeleti programmiliselt. Silmapaistvamad autorid, kes tõusid Praha sürrealistliku koolkonna tippu, olid näiteks Toyen, Jindřich Štyrský ja Josef Šíma.

Eestis on sürrealismiga tegeletud kaootilisemalt. Paljud kunstnikud, näiteks Eduard Wiiralt, Karin Luts ja Ülo Sooster, viljelesid küll aeg-ajalt sürrealistlike sugemetega kunsti, kuid ei pühendunud ainiti sellele. Eesti kõige järjepidevamalt sürrealistlikumaks autoriks võib pidada Ilmar Malinit, kes oli ka Tartus asutatud rühmituse Para ’89, üks algajatest. Ometi võib leida läbi 20. sajandi eesti autorite loomingu hulgast tõeliselt meeliköitvaid sürrealistlikke pärle, mida võib uhkusega maailmakuulsa kunstivoolu 100. juubeli puhul publiku ette tuua.

Siduvaks elemendiks Eesti ja Tšehhi vahel võib pidada kahe riigi keerulist käekäiku 20. sajandil Nõukogude Liidu mõjusfääris. Sarnaselt Eesti kultuuri- ja kunstiloole, on mõningal määral ka Tšehhi ja muu Ida-Euroopa kunst jäänud suurest narratiivist teenimatult kõrvale ja tähelepanuta. Lääne-Euroopa jutustab jõuliselt oma lugu – on aeg, et ka meie siinpool Euroopas teeksime sama.

Näituse korraldaja on Tartu Kunstimuuseum ja koostööpartner on Praha Rahvusgalerii. „Sürrealism 100“ projekt kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi ning koosneb neljast näitusest: ERMis leiab aset rahvusvaheline näitus, Tartu Kunstimuuseumis toimuvad näitused Eesti sürrealismist animatsioonikunstis, Kris Lemsalu isikunäitus ning Ilmar Malini loomingu ülevaatenäitus.

Näituse kuraatorid: Joanna Hoffmann, Kristlyn Liier, Anna Pravdová

Ligipääsetavus

  • osaliselt ligipääsetav liikumispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav nägemispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav kuulmispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav intellektipuudega inimestele
  • väikelapsega pere sõbralik

Korraldaja

Eesti Rahva Muuseum

Asukoht

Muuseumi tee 2, Tartu maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki