Liigu otse sisu juurde
26. apr. - 7. sept.

Kuko kuubis – kunstnik Uku Sepsivart Järvselja Õppe- ja Katsemetskonnas

16:00

Kastre vald | Järvselja raamatukogu / Järvselja library

  • näitus/muuseum
  • Põhiprogramm

Tasuta

Info

"Kuko kuubis – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides" esitleb: kunstnik Uku Sepsivarti skulptuurid Järvseljal ning ajutiselt loodud Järvselja Õppe- ja Katsemuuseum.

Järvselja on Eesti metsameeste kodu, kus juba üle 100 aasta on õpetatud, kuidas uurida, kaitsta ja majandada metsa vastutustundlikult. Sealne eriilmeline maastik oma metsamassiivide, soode ja soosaarte, rabade ja järvedega on andnud selleks lugematult võimalusi rohkem kui 10 000 hektaril, seal asub ka vanim metsakaitseala – nn Järvselja ürgmets, mis tähistab just 2024. aastal kaitse alla võtmise sajandat tähtpäeva. Järvselja ongi lugu legendaarsetest metsaülematest ja õppejõududest, üliõpilastest, kelle vimkad ei jää alla nende teadmiste omandamise innukusele ning loomulikult metsadest ja nendest, kes seal oma eluringi toimetavad. See kõik on loonud rikkaliku kultuurikihi, mis nüüd suvel 2024 avatakse ka laiemale publikule.

Ajutiselt luuakse Järvselja Õppe- ja Katsemuuseum, mis lubab külastajal Järvselja erinevaidu ajaloo kihte koorida, kuid lisaks eksponeerib ka kunstnik Uku Sepsivarti “katseskulptuure”. Need on ideed ja katsetused, mis tekkisid kunstnikul 2023. aasta vältel Järvseljal residentuuris viibides, metsakvartelites ringi konnates, ajalugu uurides, inimestega suheldes ja igapäevast elu jälgides. Kunstniku tõlgenduses saab Järvselja ajalugu käegakatsutavamad mõõtmed, kuid muuseumituba pole veel kõik – Järvseljal viibides tuleb minna ikka ka metsa ning teejuhtideks on siin külastajatele taas kunstniku loodud skulptuurid. Kolm skulptuuri Järvselja matkaradadel saavad suve jooksul oma lõpliku kuju koos kohalike elanikega – kuid mitte inimeste, vaid loomade-lindudega. Kuidas need “kaastöölised” kunstiteoseid vormivad, tuleb juba ise vaatama tulla, kuid kindel on see, et ellujäämise kunstid peituvad siin elurikkuses ja liikide koostöös.

Näitus Järvseljal jääb avatuks 07. septembrini 2024 (T, K, N kell 10.00–17.00 ja L 12.00–18.00; muul ajal kokkuleppel)

*****

Projekt “Kuko kuubis” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist ning on välja kasvanud algatusest “Kunstnikud kogudes (Kuko)“, mis on lõiminud kaasaegset kunsti ja pärandit alates aastast 2018. EV100 kunstiprogrammi osana alguse saanud projekt on praeguseks loonud 15 sellist dialoogi kunstnike ja väikemuuseumite vahel üle Eesti, mis on päädinud eriilmeliste näituste ja sündmustega, loonud uusi kontakte ning hoogustatud arutelu pärandi tõlgendamise ning regionaalse kunstielu osas. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 jaoks laiendati aga formaati ning kunstnikud suunati residentuuridesse ja kohaspetsiifiliselt sekkuma ühiskonnaelu sõlmpunktidesse väljaspool seni projekti keskmes olnud muuseumide ringi.

„Kuko kuubis“ projektis osalevad lisaks Sihtasutusele Järvselja Õppe- ja Katsemetskond ja Uku Sepsivartile veel kolm paarikut – TÜ Tartu Observatoorium Tõraveres (kunstnik Karel Koplimets), jõelaev Lonny Ahja jõe paisul Taevaskojas (kunstnikud Sigrid Viir ja Līga Spunde) ning Räpina pabervabrik (kunstnik Ingrid Allik, koos kolleegidega Eestist ja Soomest).

Kuko kuraatorid-projektijuhid on Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu, toetab Kulka.

Korraldaja

Kuko kuubis – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides

Asukoht

Järvselja Raamatukogu, , 62506, Järvselja

Vaata veel

Vaata kõiki