Liigu otse sisu juurde
L 13. juuli

Jaanika Peerna performance „Glacier Elegy“ („Liustike eleegia“)

15:00 - 16:00

Tartu linn | Tartu Kunstimaja

  • teater
  • muu
  • Põhiprogramm

Tasuta

Info

Mida te teeksite, kui teile antakse kätte viimane looduslik jäätükk? Kunstnik Jaanika Peerna kutsub oma etenduses „Liustike eleegia“ („Glacier Elegy Tartu“) sellest kaalukast küsimusest mõtlema.

Peerna tööd on alati olnud loodusjõududest ajendatud, kuid alates 2017. aastast on kunstnik võtnud konkreetsema lähenemise, et käsitleda kliima hävingut, mis meid kõiki ümbritseb. Jää on olnud talle lähedane ja südamelähedane sellest ajast peale, kui ta oli väike tüdruk, kes unistas olümpiaklassi iluuisutajaks saamisest: selle sitkus, läbipaistvus, ilu, aga ka haprus. Kuna me oleme viimastel aastakümnetel olnud tunnistajaks polaarpiirkondade liustike massilisele ja meeletule sulamiskiirusele, on Peerna otsinud viise, kuidas sellele reaalsusele vastu astuda. Peerna kasutab oma kunsti teadlikkuse tõstmiseks ja tegutsema innustamiseks.
Tema projektid koosnevad installatsioonidest ja live-performance’dest, milles publik saab osaleda ühises joonistamises ning jääkamakate sulatamises. Koos luuakse teos, mis etenduse lõpuks sõna otseses mõttes ära sulab. Kunstnik on avaldanud tugevat mõju osalejatele erinevates kogukondades ja kohtades, kus Peerna on esinenud, sealhulgas ArtDepoo galeriis Tallinnas, Eestis, Glynn Viviani galeriis Swanseas, Ühendkuningriigis, Real Art Ways Hartfordis, CT-s ja East Riveris Brooklynis, NY-s.

Üritus on osa rahvusvahelisest kunsti ja teaduse initsiatiivist „Jää mind vaatama“ (Look into my Ice).
„Jää mind vaatama“ on algatus, mille eesmärk on suurendada meie empaatiavõimet ja teadlikkust maailma kõige külmema entiteedi jää suhtes. Üleeuroopaline projekt on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 ametlikust programmist ja esitleb uusi viise, kuidas kaasa rääkida inimtekkelise kliimakriisi tagajärjel toimuva polaar- ja liustikujää katastroofilise kiirusega kadumisest.

Korraldaja

MTÜ Eesti-Saksa Kunstikoostöö, roam projects e.V.

Asukoht

Vanemuise 26, Tartu, Tartu maakond, Eesti

Kõik toimumisajad

Vaata veel

Vaata kõiki