Postmarket (post- “pärast”, market - “turg”) toob tänavafestivali vormis fookusesse inimese, kultuuri ja linnaruumi tulevikuvisiooni, kus inimlike soovide kese on nihkunud tarbimiselt loomisele ja hoidmisele. Missugune on maailm pärast perioodi, kus seda on vorminud turg, tooted, tarbimine? Kuhu soovime seda suunata?

Festival küsib ja pakub lahendusi, kuidas saaks ühiskonnana jätkusuutlikku ja väärtust loovat elukeskkonda luua ja arendada. Nii tekibki 2024. aasta augustikuu jooksul Kastani-Vaksali piirkonda omamoodi miniatuurne tarbimis-, autostumis- ja raiskamisjärgse maailma mudel.

Aparaaditehase ala ja seda ümbritsev linnaruum muutub lootusrikkalt tulevikku vaatavaks kultuuri- ja innovatsioonilinnakuks, kus katsetatakse ja kogetakse alternatiivseid viise külluslikuks ent jätkusuutlikuks elamiseks.

Projekt osaleb aastatel 2020-2021 Tartu 2024 kultuuri- ja haridusprogrammi esimeses arendusprotsessis, programmiliini Inimene ja Oskused all. Arendusprotsessi edukalt läbivad projektid jõuavad Euroopa kultuuripealinna ametlikku programmi.


Külalised saavad *
  • nautida Postmarketi festivali temaatikast inspireeritud ja selle jaoks loodud kultuuriprogrammi ning avastada nurgataguseid salakohti, kus toimuvad temaatilised kontserdid, näitused ja performanceid;
  • osaleda taas- ja uuskasutusele uue mõõtme andvatel turupäevadel;
  • einestada pop-up dumpster diningul, kus poelettidelt eemaldatud või järele jäänud komponentidest valmivad restorani kvaliteediga road;
  • sisse astuda ja proovida, mis tunne oleks elada minimajas ning
  • tutvuda teiste uudsete tulevikumaailma lahendustega, mis muudavad meie kõigi elu ühtaegu elamuslikumaks kui keskkonnasõbralikumaks.
Olles osa Tartu 2024 kultuuriprogrammist, on Postmarketi tänavafestivali eesmärk koostöös partneritega erinevatest riikidest ja tegevusvaldkondadest läbi kultuuri ja kogemuslike elamuste ning temaatilist suhestumist võimaldava programmi luua positiivset muutust osalejate mõttemaailmas ja igapäevastes valikutes.

Loovate koostööideede ja partnerlusettepanekutega kirjad on soojalt tervitatud!

*lõplik programm selgub lähtuvalt kaasatud partneritest ja koosloomes sündinud ideedest.

Koostööettepanekud ja täiendav info: postmarket2024@aparaaditehas.ee
Eestvedajad: Erki PruulKarin BachmannKarmen OtuJaanika SiirojaHanna-Marii Kaljas
Loe kandidatuuriraamatus esitatud algset projekti kirjeldust (lk 20)