"MagiC Carpets" kunstiresidentuurid toovad rahvusvahelised kunstnikud Lõuna-Eesti erilistesse paikadesse. "MagiC Carpets" on Loov Euroopa programmi kuuluv projekt, mis ühendab 20 Euroopa kultuuriorganisatisooni. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 liitus võrgustikuga 2022. aastal.


Tartu 2024 kunstilisest kontseptsioonist Ellujäämise Kunstid lähtuv residentuuriprogramm keskendub esimesel aastal Lõuna-Eesti suitsusaunatraditsioonile. Kohalikus murdes “suidsusannakombõ” on oluline osa Võru- ja Setomaa igapäevaelust. 2014. aastal arvati Võrumaa suitsusaun UNESCO vaimse kultuuripärandi sekka.

Põlvest põlve edasi antud suitsusaunatraditsioon on kunstnikele lähtepunkt, mille pinnalt kriitiliselt analüüsida moderniseeritud maailma tagajärgi. Residentuur mõtestab inimese vajadust rituaalse tervenemise järele nii füüsiliselt kui vaimselt. Kunstiliste sekkumiste lähtepunktiks on märksõnad: kasvamine vs kahanemine; progressi ihalus; liigenergia; enam-kui-inimesed; müüt; rituaal ja traditsioon.

“MagiC Carpets” residentuuriprogramm hõlmab erinevaid kunstivaldkondi, kujutavast- ja etenduskunstist uurimispõhiste kunsti praktikatenini. Esimeses residentuuris osalevad Laura Põld, Gary Markle, Anica Huck.

Laura Põld

Laura Põld on Tallinnas ja Viinis tegutsev eesti kunstnik. Tema looming uurib keskkonnaajalugu, inimesele ja enam-kui-inimesele omaseid oskusi ning põhivajadusi nagu kogukond, turvalisus ja peavari. Oma viimastes teostes keskendub ta materjalide valikule ning nende ajaloolisele ja poliitilisele kontekstile. Põldu kõnetavad traditsioonilised keraamika, tikkimise ja punumise tehnikad, mille kaudu ta hoiab alles lugusid, mälu ja oskuseid. Ta õppis Eesti Kunstiakadeemias keraamikat, Tartu Ülikoolis maalimist ning Linzi Kunsti- ja Disainiülikoolis skulptuuri ja keraamikat. Laura Põld on praegu Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna ning skulptuuri ja installatsioonide osakonna külalisdotsent.


Laura Põld. Foto: Marek Mäemets


Gary Markle

Gary Markle on Kanada kunstnik, uurija ja õppejõud, kes tegutseb Tallinnas ning Helsingis. Oma loomingus uurib ta kuulumise vajadust iseloomustavaid narratiive moe- ja tekstiilikunstniku pilgu kaudu. Tal on moedisaini bakalaureusekraad Parsons School of Designist ja magistrikraad tekstiili erialalt Halifaxi NSCADi ülikoolist. Ta on NSCADi tekstiili- ja moeosakonna professor ning hetkel omandab doktorikraadi Aalto Ülikoolis. Tema praktikapõhine disainialane uurimistöö küsib: Kas meie loome käsitööd või loob see meid?


Gary Markle. Foto: Sohvi Viik


Anica Huck

Anica Huck on pärit Saksamaalt ning tegutseb Roomas visuaal- ja etenduskunstnikuna, kes analüüsib oma loomingus tänapäeva probleeme kliimapoliitikast digitaliseerimiseni. Tema interdistsiplinaarne lähenemine tuleneb varasematest õpingutest ja töökogemusest geoteaduste ning geopoliitika valdkonnas. Hucki viimaste näituste hulka kuuluvad: Who Killed Bambi?, Nuovo Spazio di Casso al Vajonte, Casso, 2022; 14 metri, Mostra delle Memorie, Museo delle Memorie Archivio Corviale, Rooma, 2022; Accade!, Nuova Pesa, Rooma, 2022; A curse on my years if I am lying!, Maja Arte Contemporanea, Roma 2022; Arteporto. Fuori piirang, Porti Imperiali di Claudio e Traiano, Rooma, 2021.


Anica Huck. Foto: Rome University of Fine Arts


Kuraator ja kontakt: Ann Mirjam Vaikla, annmirjam.vaikla@tartu2024.ee


Projektis osalevad 2022-2025
 • Kaunas Biennial (Kaunas / Lithuania) 
 • IDEIAS EMERGENTES - Produção Cultural, CRL (Porto (Guimarães) / Portugal)
 • Jam Factory Art Centre (Lviv / Ukraine)
 • Lab852 d.o.o. za promidžbu (Zagreb / Croatia)
 • Latitudo Srl (Rome / Italy)
 • META Cultural Foundation (Bucharest (Slon) / Romania)
 • New Theatre Institute of Latvia (Riga / Latvia)
 • Novo Kulturno Naselje (Novi Sad / Serbia)
 • OPENART, Örebro Kommun (Örebro / Sweden)
 • Openspace.Innsbruck (Innsbruck / Austria)
 • Sihtasutus Tartu 2024 (Tartu / Estonia)
 • Tbilisi International Photo Festival (Tbilisi / Georgia)
 • Trempo (Nantes / France)
 • Wrocławski Instytut Kultury (Wroclaw / Poland)
Partnerid 2022-2025
 • Diyalog Derneği (Istanbul / Turkey)
 • Folkestone Fringe (Folkestone / UK)

MagiC Carpetsit kaasrahastab Euroopa Liidu Loov Euroopa programm.