Lõuna-Eesti peab pakkuma meeldivat reisikogemust igale külalisele nii täna kui Tartu ja Lõuna-Eesti Euroopa kultuuripealinna tiitliaastal. Kuid kui külalislahke on Lõuna-Eesti praegu ja mida saame 2024. aastaks ettevalmistumisel veelgi paremini teha? 

12. Kultuurikompassi foorum "Kui külalislahke on Lõuna-Eesti?" toob 20. septembril Mooste Folgikojas kokku loovisikud, kultuurisektori edendajad, ettevõtjad ja poliitikakujundajad, et koos edendada turismi Lõuna-Eestis.

Ajakava

12.00 Registreerimine ja lõunakohv, ekskursioon Mooste mõisakompleksis
12.00 Lonitseera välkkontsert
13.00 Avasõnad: Marika Goldman, SA Tartu 2024 turundusjuht
13.02 Tervitussõnad Põlvamaalt Evelyn Grzinich, Põlvamaa arenduskeskuse kultuuri- ja välissuhete spetsialist
13.05 Kuldar Leis, Tartu 2024 juht: "Majuta ja suuna". Esitluse slaidid.
13.20 Anneli Lepp, EASi ja KredExi ühendasutuse turismiturunduse valdkonnajuht: "Külalislahkus = lahke külaline?!".  Esitluse slaidid.
13.35 Kertu Vuks, Lõuna-Eesti turismiklastri projektijuht: "Esimene kogemus on kõige olulisem".  Esitluse slaidid.
13.45 Peeter Laurits, kunstnik ja Biotoopia eestvedaja: "Maakunsti park". Esitluse slaidid.
14.00 Paneelarutelu “Kuidas meelitada turist Lõuna-Eestisse?” – küsi esinejalt: sli.do #kultuurikompass

14.30 Võrgustumine ja paus (fuajee)

14.55 Teise ploki sissejuhatus
15.00 Lauri Mäesepp ja Lenna Kuurmaa, Ilmaveere sündmuse-ja majutuskeskuse loojad: "Teekond külalisest põliselanikuks”
15.15 Marika Goldman
15.25 Töötuba “Tartu 2024 külalislahkuse võrgustik - kas teeme ära?”, Marika Goldman ja Marili Vihmann SA Tartu 2024 teabe-ja turundusvaldkonna juht
16.10 Päeva kokkuvõtvad mõtted
16.15 Foorumi lõpp
Foorum on jagatud kahte teemaplokki.

I: Kuidas meelitada turist Lõuna-Eestisse?


Me teame, et just kultuurielamused annavad tõuke enamusteks reisidest. Foorumil arutame, kuidas saab Lõuna-Eesti kultuuriturismi kaudu ahvatleda külastajaid. Jagame häid lahendusi, mida on siin või kaugemal kultuuriturismi õitsele puhkemiseks rakendatud. Räägime kultuurivõrgustike ja ettevõtete koostööst kultuurist kantud turismi ja külalislahkuse edendamisel ning sellest, kuidas on võimalik selleks suurendada valdkondadeülest ühistegevusest.

II: Kui külalislahke on Lõuna-Eesti?

Kultuurisündmuste tähelepanu keskmes on publik ja publikukogemus. Kultuuri organisatsioonidel ja loojatel on erinevad võimalused meeldejääva külastuselamuse loomiseks, rahulolu suurendamiseks ning tegevuse köitvuse suurendamiseks. Foorumil analüüsime külalislahkuse ja teeninduskultuuri praktikaid ning kaardistame arenguvajadusi, kuna Euroopa kultuuripealinna aastal on vaja valmis olla nii välis- kui siseturistide saabumiseks.Kultuurikompassi foorum on korraldatud Tartu 2024, OÜ Acento ja Tartu linnavalitsuse koostatud keskkonnasõbralike ürituste korraldamise juhendi järgi.


Esinejad

Kertu Vuks

Kertu vastutusvaldkondade hulka kuulub ettevõtluse ja turismivaldkonna arendamine. Ta on juhtinud Lõuna-Eesti Turismiklastrit, on SA Elva Kultuur ja Sport nõukogu liige ning olnud mentor erinevatele organisatsioonidele strateegilises arengu kavandamises. Kertu on eest vedanud ka laste- ja noorte äriideede konkurssi VÄLK. Varasem töökogemus konsultatsiooni- ja koolituskeskuses Geomedia ning ühes Eesti tuntuimas idufirmas Click and Grow. Hetkel on ta ka on Elva valla abivallavanem.

Kultuurikompassil kõneleb Kertu külalislahkusest ja sellest kui külalislahke ikkagi Lõuna-Eesti on.


Marika Goldman

Marika on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 turundusjuht. Marikal on pikaaegne kogemus kultuurisündmuste (sh rahvusvaheliste) korraldamisel, millega ta on tegelenud 2007. aastast. Viimase 15 aasta jooksul on Marika olnud Eesti suurima teatri, Vanemuise, produtsent, mitmete festivalide peakorraldaja ja turundanud Eesti riiki ja selle soodsat majanduskeskkonda välisinvestoritele. Tartu 2024 meeskonnas mõtleb Marika iga päev, kuidas Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 oleks pildis selliselt, et igaüks saaks selle üle uhke olla.

Kultuurikompassil pakub Marika ideid, kuidas igaüks saab Tartu ja Lõuna-Eesti külalislahkusesse panustada.

Kuldar Leis

Kuldar on loonud ja juhtinud ettevõtteid erinevatest valdkondadest. Hetkel on tema väljakutse juhtida Tartu 2024 tegevusi selliselt, et kultuuripealinnast saaks maksimaalse kasu kogu Lõuna-Eesti. Tema panust kohaliku ettevõtluse arendamise ja ettevõtlushariduse edendamise eest on tunnustanud Vabariigi President Valgetähe IV klassi teenetemärgiga. Põlva patrioodina on kodukoha elu arendamine Kuldari jaoks alati tähtis olnud.

Kultuurikompassil jagab Kuldar oma mõtteid ärimaailma ja kultuurimaailma kogemusest ning vastab küsimusele, missugused on kasutamata kultuuriturismi võimalused Lõuna-Eestis?

Anneli Lepp

Anneli Lepal on mitmekesine turismikogemus nii teoreetilisest kui ka praktilisest küljest. Anneli on juhtinud pikalt Pärnu linna arendusmeeskonda ning töötanud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis turismivaldkonna juhina. Praegu edendab ta Eesti kui reisisihi väljapaistvust välisriikidest Visit Estonia turundusmeeskonda juhina. Selles töös ulatuvad projektid lõpptarbijateemadest (sotsiaalmeedia, kampaaniad, suhtekorraldus, üritusturundus) B2B turunduseni. Lisaks põhitööle kuulub Anneli Pärnu populaarse valgusfestivali „ÖÖvalgel“ korraldusmeeskonda. 

Kultuurikompassil kõneleb Anneli turismi mõjust piirkonnale ja sellest, kui oluline on külalislahkus Lõuna-Eestile.

Peeter Laurits

Peeter Laurits (sünd 1962) on õppinud Tartu ja Leningradi Riiklikes Ülikoolides, Eesti Humanitaarinstituudis ning New Yorgi International Centre of Photography’s. Lauritsa peamisteks väljendusvahenditeks on fotograafia ning digitaalsed manipulatsioonid. Ta on rikastanud fotograafilisi väljendusvahendeid ning avardanud foto rolli Eesti kultuuriruumis. Üheksakümnendatel tegeles ta DeStudio koosseisus meediakriitiliste mängudega, kuid pöördus peagi süvaökoloogiasse, kolis 1996. aastal metsa elama ning rajas Kütioru Avatud Ateljee. Praegu on ta loomingu keskmes posthumanistlik eetika. Laurits on teinud isiknäitusi nii Londonis, Berliinis, Moskvas kui Chiang Mais, ta töid on ostetud muuseumitesse ja erakogudesse ning tellitud monumentaalteoseid avalikku ruumi. 2017 kutsuti ta Tartu Ülikooli vabade kunstide külalisprofessoriks ning aastast 2021 kureerib ta rahvusvahelist teadus- ja kunstisümpoosionit Biotoopia.

Lenna Kuurmaa ja Lauri Mäesepp

Muusik Lenna Kuurmaa ja näitleja Lauri Mäesepp rajavad kunagisse Obinitsa kool-kirikusse Ilmaveere sündmus- ja majutuskeskuse, kus saab kogeda kultuurielamusi, näha kino, teatrit ja muidugi luua ise arendavaid sündmusi.  

Kultuurikompassil jagavad Lenna ja Lauri, miks nad Lõuna-Eestisse kolisid ning millist potentsiaali näevad Lõuna-Eestisse kultuurikeskuse loomisel. Paar jagab kogemusi sündmuskeskuse käivitamisest.

 

Mis on Kultuurikompass?

Tartu ja Lõuna-Eesti kultuurikorraldajate programm Kultuurikompass kutsub kultuurikorraldajaid ja loojaid, ent ka loov- ja sotsiaalseid ettevõtjaid üksteiselt õppima, sest teadmiste ja kogemuste vahetamine teeb Tartut ning Lõuna-Eestit rikkamaks. Kultuurikompassi programmi sündmusi - foorumeid ja seminare - korraldab sihtasutus Tartu 2024 koostöös Tartu linnavalitsuse ja partneritega Tartust ja Lõuna-Eestist. Esimene Kultuurikompassi foorum toimus jaanuaris 2019.