Väärtused (Erni Kask)
Tartule ja Lõuna-Eestile Euroopa kultuuripealinna tiitli toonud loovkontseptsioon kannab pealkirja Ellujäämise Kunstid. Seda ettevalmistavates aruteludes osales kokku üle tuhande inimese. Me tahtsime päriselt teada, mis on tartlaste ja lõunaeestlaste jaoks kõige põletavamad küsimused, millele kultuuripealinna programmi kaudu tähelepanu pöörata. Nii korraldasime kümneid ümarlaudu ja sadu kohtumisi väga erinevate osapooltega, alates asumiseltsidest ja teadlaskonnast ning lõpetades maastikuarhitektide ja tippettevõtjatega, rääkimata inimestest, kes on tegevad elementaarsetes kultuurivaldkondades nagu kujutav kunst, kirjandus, teater, muusika ja kino.
Nende kohtumiste käigus kristalliseerusid välja väärtused, mis on olulised väga erinevatele huvigruppidele Eestis ning mille kunstilist tõlgendamist Euroopa vajab ja meilt ootab. Nii täna kui ka aastal 2024.
Me mõistsime, et kultuuripealinn on neile huvigruppidele võimalus koostööks, tulemaks välja originaalsete ja üksteist inspireerivate ideedega. Nii soovime Tartu 2024 projektides rõhutada valdkonnaülesust: et meie programmi algatustes saaksid kohtuda nt aina enam pead tõstvad vaimse tervise probleemid ja neid leevendav huumor või kaasaegne digikunst ja Eesti Rahvaluule Arhiivi talletatud aastatuhandetepikkune looduspärimus.
Saime aru, et ehkki Tartu on üldteada kui nooruslik tudengilinn, on see mööduv nähtus: me elame kauem, meie elanikkond on pikemas perspektiivis vananev ja peame Tartu 2024 projektides otsima põlvkonnaülesust ehk eri generatsioonide ühisosa, kus oleks võimalik kohtuda ja üksteise kogemustest ning uutest teadmistest õppida.
Euroopa kultuuripealinn on Euroopa kultuuripealinn põhjusega. Ettevõtmise algne mõte oli lähendada eurooplasi ning kinnitada meie maailmajao kultuurilist rikkust ja mitmekesisust. Tänases ühiskonnas, mis näitab sulgemise ja mustvalgete lihtsustatud lahenduste märke, on see mõte tähtsam kui kunagi varem. Rahvusvaheline koostöö läbi kultuuri on selliseks lähendamiseks väga hea viis.
Nimetatud väärtused on ellujäämiseks vajalikud kunstid nii Tartus, Lõuna-Eestis, Euroopas kui ka mujal maailmas. Kuid seda on näiteks ka loodushoidlikum linna- ja maakultuur (1), mille ilminguteks on võimalikult autovaba linnaruum ja keskkonnasäästliku kultuurikorralduse põhimõtted. Kõik teavad, et ainult terves ja liikuvas kehas saab olla terve vaim, liikumise ja vaimse tervise (2) võrdset tähtsust rõhutas ilmekalt ka hiljutine piirangute periood, kus kümned tuhanded leidsid end taas matkaradadelt Lõuna-Eesti puhtas ja kaunis looduses. Meil on vaja kultuuripealinna tuhandetele külalistele avada oma unikaalne lugu, mille keskmes on paikkondlikud omapärad (3), olgu selleks siis UNESCO kultuuripärandisse kuuluv seto leelo või kevadine romantikast pakatav tudengilinn Tartu. Tuhanded tudengid on Tartus seetõttu, et 17. sajandist on siin hinnatud haritust (4), seda omakorda on toetanud põlvkondade vahel (5) jagatud arhailised oskused ning leidlikkus (4), mis on vajalik nii loomiseks kui ka üldiseks hakkamasaamiseks. Kultuur ja kunstid on alati väljendanud kriitilisust (6) nii enda kui ka olemasolevate süsteemide suhtes. Me oleme ärksameelsed (6), me tõstatame läbi kultuuri ebamugavaid küsimusi, oleme avatud uutele mõtetele, kuulame kriitikat ja kasvame läbi selle. Me õpetame oma sõpradele ja külalistele eri valdkondadest (7) olemasolevaid oskusi ja oleme ise valmis õppima koostööst sõprade ja külalistega. Me õpime ja õpetame Ellujäämise Kunste, et meil oleks siin ka tulevikus hea ja äge elada. Hea ja äge nii kultuuri kui ka elukeskkonna mõttes.
Ma olen väga õnnelik, et Ellujäämise Kunstide loovkontseptsiooni aruteludes kerkisid esile just need väärtused. Nende järgi on võimalik ühiselt välja töötada tulevane Tartu 2024 originaalne tervikprogramm, mis pakub elamusi paljudele inimestele Tartust, Lõuna-Eestist ja kaugemalt.