Kuidas alustada? Millest alustada? (Kati Ilves)
Tere! Mina olen Kati Ilves, Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 loovjuht, ja räägin, kuidas ja millest alustada.
2024. aastal on Tartu koos Lõuna-Eestiga Euroopa kultuuripealinn. Oleme sel aastal ja vahetult eelneval perioodil fookuses nii kohaliku, regionaalse kui ka Euroopa publiku jaoks. Euroopa kultuuripealinn on seega heaks võimaluseks, et rääkida väga laiale ringile oma lugu, luua uusi maailmamuutvaid kunstiteoseid ja teha silmapaistvaid, kõrge kunstilise väärtuse ning sisulise ambitsiooniga kultuuriprojekte.
2024. aastani on veel mitu aastat minna ja praegu on just õige aeg hakata mõtlema, kuidas Euroopa kultuuripealinna suurprojektis Ellujäämise Kunstide egiidi all osaleda. Heade ideede genereerimine ja edasine ellukutsumine on väga oodatud ning seega kerkib ilmselt paljudel esimesena küsimus, kuidas alustada.
See on väga lai teema, mis puudutab absoluutselt kogu kultuuriloomet kõikjal maailmas ning igal ajal. Iga kultuuriprojekti või kunstiteose loomine võiks aga alguse saada kolmest suurest küsimusest, mis esitatakse eelkõige iseendale.
Iga kultuuriprojekti ja kunstiteost võiks alustada peamise küsimusega: miks?
Miks ma seda teen / miks meie seda teeme? Kas see projekt on vajalik? Või lausa – kas see on hädavajalik, ilma milleta ei saa või ilma milleta jääb midagi olulist näitamata, ütlemata, osutamata... miks-küsimus on suure teose või hea kultuurisündmuse aluseks, et kõigepealt oleks suur eesmärk selge iseenda ja oma vahetu tiimi jaoks. Maailm on täis kunsti ja kultuuri, selle juurdeloomine peab alati olema põhjendatud ja vajalik. Kui küsimus on iseendale vastatud, on seda kergem vastata ka teistele ehk teisisõnu: läbimõeldud sisu kaldub üle ka veenvasse vormi või esitusse.
Pea sama tähtis kui miks? ja sellega tihedalt seotud on küsimus mis? Mis see on – filmifestival või näitus, kogukonnaprojekt või sooloetendus? Mis see on ehk konkreetne formaat teenib samuti küsimust miks? ning tuleks valida suurest eesmärgist lähtuvalt. Näiteks kui praegu tundub möödapääsmatu adresseerida keskkonnateemasid, siis tuleks mõelda, kas seda teemat annab kõige paremini teha filmifestivali või teatrietenduse formaadis või teenib seda paremini hoopis mõni rohujuurealgatus. Sama loogikat saab testida mistahes teema peal.
Kolmas oluline marker kultuuriprojekti ellukutsumisel on ajaline mõõde: miks just praegu / millal? Miks on see teema just praegu ajakohane? On oluline mõelda, mis on mingi sündmuse või teose väärtus just selle loomehetkel, hoida kätt aja pulsil ja julgeda välja tulla värskete, uute ning innovaatiliste ideedega.
Nendele küsimustele vastamine on mind hästi teeninud üle 10 aasta, mil olen erinevaid kultuuriprojekte läbi viinud ja näituseid kureerinud. Usun, et kriitiline pilk iseenda tegevusele on õnnestumise võtmeks. Kui need küsimused on selged eelkõige endale, on need selged ka partneritele ja publikule.
Soovin kõigile jõudu ja indu ideede genereerimisel ning Euroopa kultuuripealinna loomisel!