TARTU KOOS LÕUNA-EESTIGA ON 2024. AASTA EUROOPA KULTUURIPEALINN
Euroopa kultuuripealinna tiitel on Tartu ja Lõuna-Eesti suur võimalus ja ühine väljakutse:
- Kultuuripealinna viivad ellu meie tänased ja tulevased kultuuriinimesed ja -organisatsioonid, loovisikud, kultuurikorraldajad ning loomemajanduse valdkonna ettevõtted.
- Laiemalt on kultuuripealinna kaasatud kõik tartlased ja lõunaeestlased: publikuna, vabatahtlikena või toetajatena, teenusepakkujatena või muudes rollides.
- Hästi korraldatud kultuuripealinn toob piirkonnale märkimisväärset majanduslikku kasu: otsene tulu tekib turistide arvu kasvust, riiklikest ja rahvusvahelistest investeeringutest.
- Tartu 2024 toimumise ajal ja järel on võimalik mõõta, kui palju suureneb meie elanike heaolu, kui palju kasvab linna atraktiivsus talentide, investorite ja ettevõtjate silmis, ning mil määral arenevad ühendusteed Euroopaga.
- Euroopa kultuuripealinna edukas elluviimine toetab Tartu linna ning Lõuna-Eesti omavalitsuste arengu- ja kultuuristrateegiates nimetatud suurte väljakutsete lahendamist. Kavandatud pikaajaliste mõjude saavutamine aitab kaasa ka piirkonna oluliste institutsioonide - haridus- ja mäluasutuste, ettevõtete, ühingute jt - eesmärkide täitumisele.
Selleks, et Euroopa kultuuripealinna ettevalmistused ja tiitliaasta võimalikult tulemuslikult läbi viia, on linnades ja regioonides tavaks luua nendele eesmärkidele pühenduv organisatsioon. Sihtasutus Tartu 2024 loodigi Tartu linnavolikogu otsusega 2019. aasta detsembris ning selle põhikirjaliste eesmärkidega saab tutvuda siin.
SA Tartu 2024 peamised tegevussuunad 2020. aastal on:
- Tartu 2024 kultuuriprogrammi arendusprotsessi ehk projektide inkubatsiooni väljatöötamine ja käivitamine. Esimene arendusprotsess viiakse läbi 2020-2021 ning sinna sisenevad mais 34 projekti, mis esindasid Tartut ja Lõuna-Eestit Euroopa kultuuripealinna kandidatuuriraamatus. Projekte nõustab Tartu 2024 loomenõukogu. Arendusprotsessi edukalt läbivad projektid jõuavad Euroopa kultuuripealinna ametlikku programmi. Esimesele arendusprotsessile järgnevad selle eeskujul järgmised.
- 19 Lõuna-Eesti KOVi Euroopa kultuuripealinna koostöömudeli väljatöötamine aastateks 2021-2025, mudeli tutvustamine ja kinnitamine volikogudes.
- Kultuurikompassi foorumite korraldamine ja arendamine koostöös Tartu linnavalitsusega, et tõhustada teadmiste ning kogemuste vahetamist kultuurikorralduses.
- Euroopa kultuuripealinna tutvustus- ja teavitustegevuste läbiviimine Tartus ja Lõuna-Eestis kontaktivabalt või digitaalselt, arvestades COVID-19st tingitud eriolukorda ja piiranguid. Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 turundus- ja kommunikatsioonistrateegia väljatöötamine aastateks 2021-2024.
MEIE TEEKOND 2024. AASTA EUROOPA KULTUURIPEALINNAKS
Otsuse Tartu kandideerimisest Euroopa kultuuripealinnaks 2024 võttis Tartu linnavolikogu ühehäälselt vastu septembris 2017.
2018. aasta jaanuaris alustas Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna koosseisus tööd Tartu 2024 kandidatuurimeeskond.
Kandidatuurimeeskonna ülesanneteks oli koostada konkursi eelvooru ja lõppvooru taotlused ehk kandidatuuriraamatud koostöös tartlaste ja lõunaeestlastega, kogukondadega ning partneritega avalikust, era- ja kolmandast sektorist, Eestist ja Euroopast, samuti taotluste esitluste korraldamine ning kandideerimisaegne kaasamis- ja teavitustöö.
KONKURSI EELVOOR (2017-2018)
- 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna valiku eelvoor lõppes 2018. aasta 22.-23. oktoobril Tallinnas, kui kandideerivate linnade kuni 10-liikmelised esitlusmeeskonnad kaitsesid taotlusi 12 sõltumatu žüriiliikme ees.
- Parimate taotlustega linnad Narva ja Tartu kutsuti lõppvooru. 2019. aasta 26.-27. augustil külastab tiitlile kandideerivaid linnu rahvusvaheline žürii ja 28. augustil kaitsevad esitlusmeeskonnad täiendatud lõppvooru taotlusi.
- 2018. aasta sügiseks valminud Tartu 2024 eelvooru kandidatuuriraamat põhines enam kui 350 kohtumisel; Tartu taotlusesse on tänaseks panustanud aega, energiat ja loomingulisust juba umbes 1000 inimest.
- Kandidatuuriraamatu heaks koguti ideid avalikel ideekorjetel nii linnarahva kui professionaalsete kultuurikorraldajate seas. Nii mõnigi idee sai alguse mullu maikuus Eesti Rahva Muuseumis toimunud visioonipäeval “Tulevikku Põgenemise Tuba”.
- Tartu kandideeris Euroopa kultuuripealinnaks juba eelvoorus koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega. 2018. aasta jaanuaris toimunud ümarlaual jõudsid regiooni linna- ja vallajuhid üksmeelele: teeme koostööd, et muuta meid Euroopas nähtavamaks! Volikogu tasandil avaldas Tartu kandidatuurile toetust ka Pärnu linn.
- Tartu eelvooru kandidatuuri tegevustele ja sündmustele aitasid kaasa ka praktikandid Tartu Ülikoolist ning vabatahtlikud - aitäh teile!
KONKURSI LÕPPVOOR (2019)
Tartu 2024 lõppvooru taotlusesse ehk kandidatuuriraamatusse oli 2019. aasta suve lõpuks panustanud aega, energiat ja loomingulisust üle 1000 inimese. Valminud taotlus oli 100-leheküljeline, tutvustas linna ja piirkonda, väljakutseid ja teostamisvõimekust, kavandatud Euroopa kultuuriprogrammi aastateks 2020-2024, tegevuskavasid Tartu 2024 teostamiseks, s.h juhtimiseks, turundamiseks ning rahvusvaheliseks kultuurialaseks koostööks.TAOTLUSE ESITLEMINE
- Tartu andis 2024. a Euroopa kultuuripealinna konkursi lõppvooru taotluse ehk kandidatuuriraamatu rahvusvahelisele sõltumatule ekspertkomisjonile üle 31. juulil 2019.
- Sõltumatu rahvusvaheline ekspertkomisjon hindas etteantud kriteeriumite põhjal kummagi linna taotlust, tutvus 26.-28. augustil põhjalikult nii Narva kui Tartuga ning esitas kummagi linna esitluse järel põhjalikult täiendavaid küsimusi.
- Valik, kellele omistada korraldusõigus, tehti 28. augusti pärastlõunal. Žürii esinaine Beatriz García kuulutus Tallinnas toimunud tseremoonia lõpus: žürii soovitab kuulutada 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks Tartu!
- Tartu ja Lõuna-Eesti alustasid ettevalmistusi väljapakutud programmi elluviimiseks ja edukaks tiitli kandmiseks juba 2019. aasta sügisel.
KANDIDATUURI TOETAVAD TEGEVUSED
- Kandidatuurimeeskond tutvustas Tartu 2024 väärtusi, eesmärke ja tegevusi 2019. aasta jooksul erinevatele Tartu kogukondadele nii suurüritustel nagu sTARTUp Day või Eesti Laulu poolfinaalid, linnaosapäevadel kui teistel sündmustel.
- Esmaspäeval, 29. aprillil 2019 allkirjastasid Põlva maakonna, Tartu maakonna, Valga maakonna ja Võru maakonna omavalitsuste ning Viljandi ja Tartu linna juhid Tartu 2024 koostöölepingu, mis toetas Tartu kandidatuuri 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks. Hea tahte leping sõlmiti sümboolselt Suurel Munamäe tipus.
-
2019. aasta kevadel toimusid Lõuna-Eestis viis Euroopa kultuuripealinn 2024 arutelu, mis keskendusid küsimusele: mis on meie piirkonna omapära Euroopas? Põlva, Võru, Tartu ja Valga maakonnas ning Viljandi linnas otsiti tuntud kohalike panelistide juhtimisel vastuseid nii sellele küsimusele kui teistele, näiteks, et mida ootavad lõunaeestlased kultuuripealinna tiitlivõidust.
- Alates 2019. aasta jaanuarist korraldavad Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond ja Tartu 2024 kogemuste ja parimate praktikate vahetamise foorumit Kultuurikompass linna ja Lõuna-Eesti kultuurikorraldajatele, loojatele, loov- ja sotsiaalsetele ettevõtjatele.