Tartu koos Lõuna-Eestiga on 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn
Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 tiitliaasta eesmärgid
Väärtuspõhine ja publikurohke Euroopa kultuuripealinn:- loovkontseptsiooni „Ellujäämise Kunstid“ / „Arts of Survival“ ja selle väärtuste publikule avamine;
- programmiga kokku 1 000 000 külastuse saavutamine.
Hästi korraldatud Euroopa kultuuripealinn:
- Tartu 2024 - Eesti üks tuntuimaid kaubamärke aastaks 2024;
- kommunikatsiooni, turunduse, programmi elluviimine koostöös avaliku ja erasektoriga.
TÜ puhkpilliorkester Popsid koos Tartu 2024ga
Tallinnas. Foto: Mana Kaasik
Euroopa kultuuripealinna mõju ja pärand
Euroopa kultuuripealinna tiitel on Tartu ja Lõuna-Eesti suur võimalus ja ühine väljakutse:
- Kultuuripealinna viivad ellu meie tänased ja tulevased kultuuriinimesed ja -organisatsioonid, loovisikud, kultuurikorraldajad ning loomemajanduse valdkonna ettevõtted.
- Laiemalt on kultuuripealinna kaasatud kõik tartlased ja lõunaeestlased: publikuna, vabatahtlikena või toetajatena, teenusepakkujatena või muudes rollides.
- Hästi korraldatud kultuuripealinn toob piirkonnale märkimisväärset majanduslikku kasu: otsene tulu tekib turistide arvu kasvust, riiklikest ja rahvusvahelistest investeeringutest.
- Tartu 2024 toimumise ajal ja järel on võimalik mõõta, kui palju suureneb meie elanike heaolu, kui palju kasvab linna atraktiivsus talentide, investorite ja ettevõtjate silmis, ning mil määral arenevad ühendusteed Euroopaga.
- Euroopa kultuuripealinna edukas elluviimine toetab Tartu linna ning Lõuna-Eesti omavalitsuste arengu- ja kultuuristrateegiates nimetatud suurte väljakutsete lahendamist. Kavandatud pikaajaliste mõjude saavutamine aitab kaasa ka piirkonna oluliste institutsioonide - haridus- ja mäluasutuste, ettevõtete, ühingute jt - eesmärkide täitumisele.
Selleks, et Euroopa kultuuripealinna ettevalmistused ja tiitliaasta võimalikult tulemuslikult läbi viia, on linnades ja regioonides tavaks luua nendele eesmärkidele pühenduv organisatsioon. Sihtasutus Tartu 2024 loodigi Tartu linnavolikogu otsusega 2019. aasta detsembris ning selle põhikirjaliste eesmärkidega saab tutvuda siin.
Tartu 2024 Otepää talveöö laulupidu. Foto: Mana Kaasik
SA Tartu 2024 peamised tegevussuunad 2022. aastal
- 2022. aastal kujuneb välja 75% tiitliaasta programmist. 16. veebruaril tutvustatakse üldsusele Euroopa kultuuripealinna programmi põhiosa projekte.
- Kevadel lõppevad lisaprogrammi taotlusvoorud (regionaalne ja Tartu linnas toimuvate rahvusvaheliste projektide taotlusvoor), mis täiendavad ametlikku Tartu 2024 kultuuriprogrammi. Laekunud projekte hinnatakse ning lõplikud valikud tehakse aprill-juuni 2022, lepinguläbirääkimised algavad sügisel.
- Tartu 2024 programmi esimeste pilootsündmuste- ja tegevuste ettevalmistamine ning elluviimine.
- Noorteprogrammi Tartu 2024 Extended käivitamine.
- Neljanda programmiliini välja arendamine.
- Jätkub Kultuurikompassi foorumite korraldamine ja arendamine koostöös Tartu linnavalitsusega ja Lõuna-Eesti maakondlike arenduskeskustega. Eesmärk on parandada kultuurikorraldajate teadmisi ning vahetada kultuurikorraldusalaseid kogemusi.
- Hakatakse edendama koostööd riiklike ja rahvusvaheliste partneritega, kelle panus ja osalus on kultuuripealinna programmi õnnestumisel oluline. Sõnastatakse ühised huvid ja eesmärgid ning koostatakse tegevuskavad. SA Tartu 2024 loob ja arendab koostöösuhteid era- ja avalik-õigusliku meedia partneritega.
- Jätkatakse Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmi tutvustamist nii Eestis kui ka lähiriikides. Kontseptsiooni Ellujäämise Kunstid tutvustatakse Tartus ja mujal Lõuna-Eestis mitmesuguste kampaaniate ja sihtrühmapõhiste tegevuste kaudu. 2021. aasta strateegiline eesmärk kommunikatsiooni alal on panna alus eri huvipooltest koosnevale koostööpartnerite võrgustikule, luua neile tööriistad ja pakkuda järjepidevalt infot, et nad saaksid Tartu 2024 lugu edasi rääkida.
- Jätkuvad Lõuna-Eesti omavalitsustega kokku lepitud Euroopa kultuuripealinna sündmusi ettevalmistavad tegevused.