Liigu otse sisu juurde

Tartu 2024 uurib kontaktivabal foorumil, milliseks kujuneb kultuurikorralduse uus ajastu

Koroonakriis ja eriolukorra piirangud on mõjutanud kultuurielu olulisel määral Eestis ja maailmas. Millised on muutused ja mis saab edasi, arutletakse 7. mail Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kuuluval Kultuurikompassi foorumil “Milliseks kujundame kultuurikorralduse uue ajastu?”. Kontaktivabalt, veebikeskkonnas Worksup toimuval foorumil jagavad kogemusi muutustega hakkama saamisest Eesti kultuuriasutuste juhid ja loovisikud.

18. juuni Kalle Paas

Foorumi kaaskorraldaja, Tartu linna kultuuriosakonna juhataja Marleen Viiduli selgitusel on koroonakriis tabanud valdkonda valusalt. “Kultuuriasutuste sulgemine ja ürituste ärajäämine on pannud korraldajad, loojad ja esitajad sundseisu – publikuni jõudmiseks tuleb leida täiesti uusi viise,” kirjeldas kultuuriosakonna juht märtsis alanud suuri muutusi.

Marleen Viiduli arvates on oluline, et kultuurivallas tegutsejad räägiksid avalikult nii oma probleemidest kui võimalikest lahendustest, et olla toeks üksteisele ja hoida sidet publikuga. “Eesseisval foorumil arutlemegi selle üle, kuidas on tuldud toime piirangutega, esitleme leidlikke ja ettevõtlikke lahendusi ning püüame kujutleda, milliseks võib kujuneda kultuurielu lähemal ajal,” sõnas Viidul.


Tartu 2024 loomenõukogu liige ja üks foorumi esinejatest, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakonna juht Berk Vaher näeb kultuurikorraldajatel olulist rolli ka käimasolevate kriiside lahendamisel. “Kuigi mitmetel kunstialadel tegutsejad on sattunud väga raskesse seisu, oleme täna ja tulevikus ka abi andjad, mitte vaid abi vajajad. Kuidas toita inimeste ja kultuuride elutahet, taastada usaldust nende vahel ja julgust piiriülesteks lähikontaktideks, võita hirme ja kapseldumistungi – need on kunstide suured ülesanded igast üleilmsest kriisist väljumisel, nii ka nüüd,” kirjeldas Vaher. Tema sõnul on nende probleemidega tegelemine ka tulevaste Euroopa kultuuripealinnade, seega ka Tartu ja Lõuna-Eesti ees seisev suur ülesanne.

Foorumil “Milliseks kujundame kultuurikorralduse uue ajastu?” jagavad oma kogemusi Virgo Sillamaa (Music Estonia), Astrid Hallik (Tartumaa Omavalitsuste Liit), Joanna Hoffmann (Tartu Kunstimuuseum), Krõõt Kiviste (Shaté Tantsukool, Tartu Tantsuakadeemia), Vahur Keller (Kellerteater), Matis Leima (Matis Leima Music), Marko Lõhmus (TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), Berk Vaher (Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond) ja Linnar Viik (IT-visionäär). Arutelu juhib Urmas Vaino.


Foorum toimub Eestis loodud veebikeskkonnas worksup.com. Lisaks ettekannete ja arutelude jälgimisele on vaatajatel sarnaselt eelnevatele Kultuurikompassi foorumitele võimalik öelda oma sõna sekka. Osavõtt Kultuurikompassi foorumist on tasuta, kuid publikul palutakse eelnevalt registreeruda aadressilt tartu2024.ee/kultuurikompass leitava vormi kaudu.

Eelnevatel Kultuurikompassi foorumitel on Lõuna-Eesti kultuurikorraldajad ja eestvedajad vahetanud kogemusi uute ühisrahastusvõimaluste, sotsiaalmeediaturunduse, keskkonnateadliku kultuurikorralduse, vabatahtlikkuse ja rahvusvahelise koostöö teemadel. Foorumite ettekandeid ja arutelusid saab järelvaadata Tartu 2024 YouTube’i kanalil.

Lisainfo:

Kristiina Avik, peakorraldaja
Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakond
Kultuuriteenistuse peaspetsialist
tel 736 1359
mob 5282761


Eelmine Kultuurikompassi foorum toimus veebruaris Genialistide Klubis. Seekordne foorum toob esinejad ja publiku kokku kontaktivabalt, Eestis arendatud veebikeskkonda worksup.com. Foto Kiur Kaasik