Liigu otse sisu juurde

Euroopa vabatahtlik: Ellujäämise Kunstide kontseptsioon on aktuaalne ka minu kodukandis

Juuli alguses liitus Tartu 2024 tiimiga Euroopa Solidaarsuskorpuse vabatahtlik Prantsusmaalt. Miks otsustas ta liituda Tartu 2024 meeskonnaga? Millised on tema esmamuljed Tartust? Loe intervjuud uue Tartu 2024 vabatahtliku William Lagache'iga.

Portrait of our volunteer William.
24. juuli Kaidi-Lisa Kivisalu

William, kuidas Sa tutvusid Euroopa Solidaarsuskorpusega?

Oma kodulinnas Paus Prantsusmaal kohtusin inimestega, kes olid olnud vabatahtlikud. Tänu neile saingi teada sellisest algatusest. Kuna mul puudus varasem kogemus välismaal elamisega, olin käinud ainult lühikestel puhkusereisidel, siis arvasin, et Euroopa Solidaarsuskorpuse (ESC) toel oleks hea elada mõnda aega võõrsil.

Miks Sa otsustasid tulla Tartu 2024 vabatahtlikuks?

Vabatahtlikul on võimalik valida ESCs mitmete projektide vahel. Kandideerisin kahte projekti. Üks neist oli SA Tartu 2024 pakutav vabatahtlik töö ja teine oli projekt Bulgaarias. Lõpuks valisin Tartu 2024, sest see tundus põnev ja see sobitus minu varasemate kogemustega, mida olin kogunud praktikatelt ja ülikooli õpingutel. See oli esimene põhjus. Teine põhjus oli see, et Tartu, Eesti ja Lõuna-Eesti regioon olid mulle tundmatud ehk uued kohad, mida avastada.

Mõned vabatahtlikud valivad projekti, mille sisu neile meeldib, kuid riik, kus vahatahtlikutöö asub, jätab neid külmaks. Teised valivad endale meeldiva riigi, kuid seega peavad liituma projektiga, mis neid pigem ei kõneta. Mul on vedanud, sest mulle meeldivad mõlemad võrdselt.

Kas ja mida teadsid Eesti kohta enne siia tulekut?

Minu arvates on Eestil kõrge IT-arengutaseme tõttu modernse riigi maine. Teadsin, et see on üks väiksematest Euroopa Liidu liikmesriikidest. Prantsusmaal, kus on umbes 67 miljonit elanikku, teatakse palju teistest suurest Euroopa riikidest nagu Saksamaa või Suurbritannia. Vähem teatakse väiksemaid riike. Loomulikult oleme kuulnud Eestist, sest iga noor eurooplane peab koolis õppima Euroopa riike nende pealinnadega, kuid peale selle rohkem ei teata. Kui Eesti kohta uuritakse lähemalt, avastatakse, et tegu on väga huvitava paigaga.

Prantsusmaal on generatsioonide vahel teatav lõhe. Minu jaoks on Eesti moderne riik, kuid minu vanematel oli Eesti suhtes endiselt vana Nõukogude Liidu kuvand. Ühtlasi teadsid nemad Eestist veel vähem kui mina. Noorte ja vanemate inimeste teadmistepagasil on suur vahe.

Sa olid kuulnud midagi Eestist ja Tallinnast, kuid mida teadsid Tartu kohta?

Absoluutselt mitte midagi! Ma teadsin ainult Tallinnat kui Eesti pealinna. Enne tulekut lihtsalt googeldasin Tartut ja lugesin lähemalt linna kohta, et saada rohkem teada.

Nüüd, kui sa oled kohal, mis on olnud Sinu esimene mulje Tartust ja meie tiimist?

Leian, et Tartu on väga dünaamiline linn. Prantsusmaal ei oleks sama suur linn nii elav. Seal ei oleks nii värvikat kultuurielu või mitmeid kultuurisündmuseid toimumas samal ajal. Siin on nii palju, mida teha!

Tiim tundub väga võimekas, teil on palju kohustusi ja te teete kõike nii täpselt. Prantsusmaal on töökultuur teistsugune. Meil on alati palju ideid, kuid on vähem fookust praktikal ehk nende ideede elluviimisel. Tundub, et siin on väiksem rõhk ideede loomisel ja rohkem asjade täideviimisel. Teil kulub rohkem aega tegevuste tegemiseks, kuid olete täpsemad. Selline on olnud minu esmane mulje.

Kas oled märganud sarnasusi oma kodulinna Pau ja Tartu vahel?

Ma näen väga palju sarnasusi! Ellujäämise Kunstide kontseptsioon on aktuaalne ka minu kodulinnas ja regioonis. Pau on umbes Tartu suurune linn. Mõlemad linnad on tugevate identiteediga regioonide südames. Mõlemal regioonil on spetsiifiline kultuuriline taust. Teine sarnasus on see, et mõlemad regioonid ja linnad ei ole väga tuntud nii Euroopas kui ka maailmas. Mõlemad väärivad rohkem tuntust. Inimesed muus maailmas ei pruugi praegu veel palju teada mõlema regiooni kohta, kuid kui nad õpivad, siis on nad väga positiivselt üllatunud.

Mis on Sinu eesmärgid vabatahtlikuks olemise perioodil?

Ma väga tahan avastada Eesti kultuuri ja keelt. See kõik on hetkel nii keeruline, kuid see on üks mu peamistest eesmärkidest. Eesti keel on väga raske. Ma üritan tuvastada teiste vestlustes sõnu, mis on mulle tuttavad, kuid neid on ilmselgelt vähe. Siiski, ma õpin.

Nüüd viimaseks, kujuta ette, et on 2021 aasta suvi ja Sa oled lahkumas. Mida oled selleks ajaks saavutanud ja mida loodad endaga kaasa võtta?

Sooviksin endaga kaasa võtta uusi töötamisviise, loodetavasti ka uue keele. Lisaks tahaksin olla rohkem avatud mõtlemisega. Arvan, et olen lahkudes kurb ja ka veidi pettunud, sest pean hüvasti jätma paljude uute inimestega, kellega kohtusin ja kes muutusid siin veedetud aja jooksul oluliseks osaks minu elust. Kui lahkun, siis soovin kindlasti tagasi tulla.  


Mis on Euroopa Solidaarsuskorpus

Euroopa Solidaarsuskorpus (European Solidarity Corps) on Euroopa Liidu noorteprogramm, mille eesmärk on luua noortele väärituspõhiseid osalusvõimalusi panustamiseks ühiskonna arengusse. Programm toetab vabatahtliku teenistuse, praktika ja tööhõiveprojekte.

Projekt “European Solidarity for Partnerships”, mille raames jõudis William Tartusse, tutvustas lähemalt selle algataja Lemmit Kaplinski. “Meie projekt toob kokku korraga kolm või enam vabatahtlikku, kes töötavad mitmes organisatsioonis üle Tartu (Tartu Loodusmaja, TYPA, Tartu 2024, Tartu Kunstikool jt),” ütles Kaplinski. Tema sõnul on vabatahtlike eesmärk, lisaks tegevustele oma organisatsiooni igapäevatöö toetamisel, viia läbi ühistegevusi, mis kombineeriks erinevate asutuste teadmised, oskused ja võimalused ning viiks uute koostöövormide juurdumiseni.

“Ma loodan, et William õpib ja areneb ise samavõrd palju, kui ta ise panustada saab. Kokkuvõtvalt annab William panuse selleks, et Tartu 2024 oleks mitmekülgsem, sisutihedam ja et meie kogemused vabatahtlike kaasamisega jõuaksid ka laiema Euroopa kogukonnani,”

rõhutas Kaplinski, kes valiti veebruaris Tartu linnavolikogu esimeheks